ינואר 31, 2022 מאת admin כבוי

גניבת דומיין

נראה כי לאזרח הקטן, מאז חדירת רשת האינטרנט לחיי כולנו, כבר אין פרטיות. רבים הם המקרים של גניבת זהות, זה ידוע לכל. אבל האם ידעתם שכיום יש גם גניבת דומיין? ומה היא בדיוק? ובכן, גניבת הדומיין מהווה סוג של פעילות שבה מבצעים שינוי של הרישום של שמו של הדומיין, וזאת לפני שמקבלים את ההיתר לכך מן בעלי הדומיין המקוריים, או לחלופין באמצעות שימוש לרעה בהרשאה במערכת של אירוח של הדומיין. למרות שבוודאי אינכם אשמים שנחשפתם לגניבת דומיין, יש מי שיראה בכם בתור האחראיים המובילים לגניבת הנתונים, בלי כל קשר ישיר לשאלה הנוקבת – האם גניבת הדומיין נבעה מתצורה קלוקלת או ממתקפה של סייבר למשל. כאשר חד משמעי ניתן לומר, כי גניבת הדומיין מהווה לכל דבר ועניין איום אמתי של סייבר, ועל מנת למנוע זאת חייבים לתגבר את מאמצי אבטחת הסייבר שלכם. אנו מניחים שיש לכם דומיין, כדאי שתקראו בקפידה למן תחילת המאמר ועד לתומו, מפני שזה גם יכול לקרות לכם בשלב כזה או אחר.

במה באה לידי ביטוי גניבת דומיין?

גניבת דומיין, שבה נערכת סוג של "חטיפה" לשם של הדומיין, מהווה קטל אמתי לבעלים של הדומיין המקורי, שיש בכוחה השפעות מרחיקות לכת. ואלו הן ההשלכות שלה –

  • נזק במובן הרגולטורי – באמצעות גניבת שם הדומיין, מי שעשה זאת עשוי להחליף את הדף של האינטרנט האמתי עם דף אינטרנט דומה, כאשר המטרה בכך היא לאתר אינפורמציה אישית מזהה או כל מידע רגיש, שנהוג לכנות פעולה זאת בתור "פישינג". בין אם מדובר אודות כתובות איי פי, פרטי חשבון, מידע אישי, מספרי טלפון וכתובות מייל, או פרטים של חשבונות במדיה החברתית, וכל מידע רגיש שונה, שעשוי לשמש את הגנב בתהליך גניבת הזהות או לחלופין ברצון לקבל גישה שאינו מורשה לחשבון שלכם – מהווים את המטרה במלוא מובן המלה של "החוטאים", ויסב לכם נזק רגולטורי, לכל דעה ועניין.
  • ההשלכה של נזק למוניטין הטוב שיצרתם לעצמכם – מי שגונב לכם את הדומיין עשוי לקבל שליטה ניכרת על חשבונות הדואר האלקטרוני של הדומיין המקורי שלכם, ולעשות שימוש בשם של הדומיין שלכם, על מנת לתמוך בכל התקפה של סייבר, כמו לדוגמה – התקפה במובן החברתי, כמו גם התקנה של תוכנה זדונית, וכיוצא בזאת.